Jdi na obsah Jdi na menu
 


historie florbal a obrazky florbal

30. 1. 2008

Florbal v Čechách

Do České republiky se florbal dostával třemi různými cestami. Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit. Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se začal hrát díky této cestě tentokrát ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal. Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992.

Rozšíření florbalu za řeku Moravu zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval v firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy a díky jeho iniciativě byly uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje. Historickým mezníkem pro český florbal se však stal zájezd střešovických průkopníků florbalu do Maďarska, odkud se do Čech přivezly první opravdové florbalové mantinely. Díky tomu se mohly začít hrát turnaje a sport získával na popularitě. Na těchto mantinelech také byly odehrány první oficiální turnaje, kvalifikace o 1. ligu a první ročník první florbalové ligy v roce 1994. Během několika dalších let se florbal rozšířil do všech dalších koutů Čech, velká florbalová centra vznikla kromě Prahy a Ostravy také v Liberci a v Brně. Florbalové soutěže se během šesti let rozrostly do úrovní pěti výkonnostních lig, vzniklo dvě stě nových oddílů a ligové soutěže za šest let organizovaného florbalu v Čechách hraje přes pět set družstev.

Dalším důležitým krokem byla cesta florbalu do škol a tím se ve velké míře dostal florbal do povědomí spousty dětí, vznikají školní týmy a školní ligy. Následně však také tlak na florbalovou metodiku a tak v roce 1997 vyšla první speciální publikace – základy florbalu. K největším akcím, které se ve florbalových Čechách udály bylo pořadatelství II. Mistrovství světa mužů v Praze a v Brně v roce 1998. V roce 2003 bylo v Praze uspořádáno 2. mistrovství světa juniorů, kde Česká republika získala bronzové medaile.

 Vývoj florbalu

Florbal se dostával do povědomí stále ve více zemích a to byl motiv pro vytvoření zastřešující florbalové organizace, která bude brát pod svá křídla národní florbalové svazy. International Floorball Federation � IFF je organizace která sdružuje země, kde se hraje organizovaně florbal. Byla založena v roce 1986 ve švédské Huskvarně a u zrodu byli největší propagátoři florbalu v Evropě � Švédsko, Finsko a Švýcarsko.

Mezi členské země se postupně zařadili v roce 1991 Dánsko a Norsko, v roce 1992 Maďarsko, a v roce 1993 společně s Ruskem také Česká republika. Rok 1993 byl také spojen s první mezinárodní akcí velkého formátu. Uskutečnily se úvodní ročníky Europacupu (Poháru mistrů evropských zemí), když ženské týmy hostily Helsinki a muži hráli ve Stockholmu. V roce 1994, když do rodiny florbalu přibyla pětice Estonsko, Německo, Lotyšsko, USA a Japonsko se také poprvé hrálo ve Finsku o titul mistra Evropy.

Historickým milníkem se pro florbal stalo uspořádání prvního mistrovství světa, které proběhlo v květnu 1996 ve Švédsku. Organizátorům mistrovství se podařilo na finalové utkání zcela vyprodat obrovskou halu Globen. Finále mezi Švédskem a Finskem shlédlo neuvěřitelných 15.106 diváků.

Obrazek

to je nas znak 

Florbal - historie

Florbal sice vznikal v severní Americe, ale organizovaně provozovat se začal ve skandinávských zemích, konkrétně ve Švédsku v sedmdesátých letech pod názvem innebandy. Ve Finsku vznikl o pár let později jako saalibandy. Tyto země jsou florbalovými velmocemi spolu se Švýcarskem, kde se tato hra nazývá unihockey. V roce 1986 byla těmito zeměmi založena International Floorball Federation (IFF). První mistrovství světa se uskutečnilo v roce 1996 ve Švédsku.

Historie florbalu

I když Florbal vznikl původně v USA, je za kolébku tohoto sportu považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal, pod názvem innebandy hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu bylo Finsko (pod názvem salibandy) a Švýcarsko (unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.

Historie florbalu v ČR

Do České republiky se florbal dostal třemi různými cestami. Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit.

Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se tenkrát začal hrát díky této cestě ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal.


Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu pak zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval ve firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy. Díky jeho iniciativě byly zanedlouho uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje.První mantinely z Maďarska
Historickým mezníkem pro český florbal se však stal zájezd střešovických průkopníků florbalu do Maďarska, odkud se do Čech přivezly první opravdové florbalové mantinely. Díky tomu se mohly začít hrát turnaje a sport získával na popularitě. Na těchto mantinelech také byly odehrány první oficiální turnaje, kvalifikace o 1. ligu a první ročník první florbalové ligy v roce 1993. Během několika dalších let se florbal rozšířil do všech dalších koutů Čech, velká florbalová centra vznikla kromě Prahy a Ostravy také v Liberci a v Brně. Florbalové soutěže se během 13 let rozrostly do úrovní sedmi výkonnostních lig, vzniklo více než 350 oddílů a ligové soutěže po 13 letech organizovaného florbalu v ČR hraje přes 1000 družstev.


Dalším důležitým krokem byla cesta florbalu do škol a tím se ve velké míře dostal florbal do povědomí spousty dětí, vznikají školní týmy a školní ligy. Následně však také tlak na florbalovou metodiku a tak v roce 1997 vyšla první speciální publikace – Základy florbalu. K největším akcím, které se ve florbalových Čechách udály, bylo pořadatelství 2. Mistrovství světa mužů v Praze a v Brně v roce 1998. Velkou popularitu si během nedlouhé existence florbalu v Čechách vybudoval největší mezinárodní florbalový turnaj světa CZECH OPEN, který se v roce 2006 konal už počtrnácté. V roce 2003 Česká republika pořádala další dvě významné mezinárodní akce – Pohár mistrů mužů i žen a Světového šampionátu juniorů. Právě na tomto turnaji Česká republika získala historickou první medaili. Junioři na domáci půdě vybojovali třetí místo na světě. O rok později na MS ve Švýcarsku 2004 se mužská reprezentace postarala o dosud největší úspěch českého florbalu, když skončila na senzačním 2.místě. V lednu 2006 byl v ČR uspořádán další ročník Poháru mistrů, tentokrát v Ostravě. Nyní se celý český florbal těší na rok 2008 kdy se do České republiky vrátí jednoznačně nejvýznamější florbalová akce – Mistrovství světa mužů.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sss

(Florbalista, 18. 5. 2009 12:57)

vzdyt ten text tam mas dvakrat ale docela dobry web